Ürglooduse objektide andmete kuvamine

Ürglooduse objekt: Pakri poolsaare allikadVäljad: peida ,kuva
Kaitsealune alaPakri maastikukaitseala (KLO1000113)
NimiPakri poolsaare allikad
AsukohakirjeldusHarju maakond. Pakri poolsaare klindil, Kersalu, Leetse ja Uuga-Rätsepa piirkonnas.
KaitseKuna allikad on seotud klindiga, jäävad nad loodava Pakri Maastikukaitseala sihtkaitsevööndisse. Vabariigi Valitsuse määrusega nr. 97 8. maist 1999. a. jäävad Pakri Maastikukaitseala piiranguvööndisse.
KirjandusSojaväe reostuse moju pohja- ja pinnaveele ja selle pikaajaline prognoos Pakri poolsaare näitel. 1996. Lepingulise töö aruanne GI-s. Tallinn. Lk. 82-83.
Pakri poolsaar - loodus ja inimtegevus. 1996. Koost. H. Kink, toim. A. Miidel. Eesti Keskkonnaministeerium, Keila linna Paldiski linnaosa valitsus, Geoloogia Instituut. Tallinn. Lk. 45-54.
Pakri. 1999. - Eesti Loodus, nr. 8, lk. 319-330.
IseloomustusPakri poolsaare klindi nolval ja jalamil avaneb arvukalt langeallikaid. Eriti allikate-rikas on paekalda loik Kersalu ja Leetse küla vahel. Allikad voolavad välja kas vertikaalsetest paelohedest voi immitsevad horisontaalsete kihtide vahelt. Tegemist on valdavalt väikeste langeallikatega, mille vooluhulk om madalvee ajal alla 1 l/s. Suurima allika, mis asub poolsaare pohjakaldal, vooluhulk on kuni 10 l/s. Allikad avanevad peamiselt Lasnamäe lademest, diktüoneemakilda pealt ning Hunnebergi lademe glaukoniitliivakivi pealt.
Poolsaare pohjakaldal, kus klint kaugeneb merest, esineb allikasoid; paekaldast norguval veel puudub äravool ning see pohjustabki soostumist.
Paekalda-alused allikapiirkonnad on iseloomulikud kogu Pohja-Eesti klindi jalamipiirkonnale. Kuna allikavesi pärineb poolsaarel infiltreerunud sademeteveest, siis saab siin uurida pohjavee koostise formeerumist (vesi puhas HCO3-SO4-Cl-Mg) ja looduslikku äravoolu, mistottu need allikad pakuvad huvi nii teadlastele kui turistidele.
KoostanudE. Andresmaa
26. okt. 1997.a.; 15. aug. 1999. a.
SeisundHea.
TähtsusPakuvad huvi loodusteaduslikeks uuringuteks (allikasood), hüdrogeoökoloogiline tähtsus (peegeldavad poolsaarel formeeruva pohjavee keemilist koostist), turismiobjektid.
Uuritus1996. a. GI poolt sojaväekahjustuste uurimine;
1997. a. voeti veeproove.
LoodusobjektAllikas
Asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses:Ava objekti asukoht Keskkonnaportaali kaardirakenduses
keskkonnaportaal.ee/...
Asukoht: peida ,kuva
Ürglooduse objekti kohanimiHarju maakond, Lääne-Harju vald, Kersalu küla
Harju maakond, Lääne-Harju vald, Paldiski linn